2011/12/17

Pedigree

Pedigree - Mindclouds












Pedigree - Rossanakka












Ma pole eales joogaga tegelenud ja kui isegi prooviks, siis olen kindel, et selle jandiga ma kaua jamada ei viitsi. Pole püsivust. Aga ehk seda see jooga üritabki õpetada ihule ja vaimule? Igatahes, peaks mina omale kaltsuvaiba koju tirima ning sääl pääl hommikust pääle ümisema ja kägisema ja muid vigureid korda saatma, siis laseks Pedigreel arvatavasti nii valjusti kõrvu lõuata, kuni saadan kaltsu ahju, virutan klapid pähe ning vaatan, kus saaks lasteaedu süüdata. Inimhingedest tühje loomulikult...

olen samuti uurinud piibli prohveteeringuid ja peab tõdema, et need tõesti täituvad. Samuti on piiblis märgitud,et Damaskus hävitatakse ja seda linna ei leita enam. Vaadeldes Süüria ärevat olukorda, ei üllataks. Märgid, mis viitavad Jeesuse tagasitulekule ja mida Jeesus andis, et inimesed teaksid, millal valmistuda tema tulekuks, on järjest avaldumas. Inimesed, palun ärge võtke seda kergekäeliselt. Väga palju inimesi üle terve maailma saavad järjest rohkem nägemusi-unenägusid Jeesuse peatsest tulekust. Uurige ise, ärge võtke evolutsiooniteooriat tõe pähe, sest see ei ole tõde. Uurige: illuminati, vabamüürlased. Alates evolutsiooniteooria väljatulekust on organiseeritud väga mitmeid petuskeeme, et inimesi meeleheitlikult seda uskuma panna. Kui jumalat ja saatanat ei ole olemas, siis miks ometi on hollywoodi filmid, muusika, laste multikad täis okultismi sümboleid, osad neist pärit vana-egiptuse ajast ja mida kasutavad vabamüürlased ja illuminati. See ei ole juhus. Trükkige youtube otsingusse tom and jerry illuminati; music industry exposed. Kõik on seotud hea ja kurjaga. Kõige suurem trikk, mille saatan inimkonnale tõmbas on see, et ta pani inimesed uskuma, et teda ei ole olemas. Ometi paljud suured poliitikud, muusikud, näitlejad ja avaliku elu tegelased näitavad käemärkide (hook em horns) abil, kellele nad au annavad:
http://www.whale.to/b/hand.htm​l 


Röövel Ööbik

Röövel Ööbik - Ilu












Ülilahe kraam! Väga nurga taga passiva kaagi nuia kolpa lõhestav matakas - kui minna üle metafooridesse. Olen lugenud, kuidas Iludel, nagu muul Kuldnokka nodil teatavasti, on jube vastik komme külge kasvanud aastatega (kraam anti välja1989), pahatihti ka letilt äsja ostes, nimelt vilistavad valjemini kui Tom Swayerit ja Huckleberry Finni eskortiv aurulaev omal ajal. Aga minu helikandja on kohutavalt hästi säilinud! Kes teab, mida kutid toona mõtlesid. Või mida mõtlesid need rohelised pannikoogilarhvi kandvad sellid, kes Röövel Ööbiku prooviruumi end sebisid ja kes teab kuidas ja mismoodi ja kui palju neid kehavedelikke vahetati, et seesugune kraam füüsisest välja imeti.

Vanemõde

Vanemõde - Estraad











Vanemõde - Elu armastan sind











Vanemõde - Piip-piip-piiiiiip











Kindlasti on parim kogumik Kuldnoka üllitis, ent kõige meeldivam oopus on Urmas Alendriga sisse põristatud "Minu lapsepõlve kangelane". Kui ainult Alender oleks Vanemõega enam koostööd teinud. Võimsat kraami saaks tänapäeval kõrvadesse ahmida!

Ja kui kuulatad hästi ergult
Pannes volüümi põhja
Kuuled sa lapsi sündimas Maa pääl

DELFI 



Veljo Vingissare: “Võib ju öelda, et Vanemõde kokkutulek on meile nagu teine noorus, mis on peale tulnud. Aga mitte ainult. Vanemõde on alati olnud selline bänd, mis julgeb võtta seisukohti ja kellel on midagi ütelda ühiskonnas toimuva kohta — omamoodi agit-rokk. Eesti elu ise on tinginud selle, et Vanemõde muusikas sisalduvat sotsiaalset sõnumit tuleks inimestele jälle meelde tuletada. Just nüüd on õige aeg.”


Vanemõde sündis, kui 1985. aastal keelati toonase kultuuriministeeriumi poolt ära ansambli Turist tegevus. Turistis mängisid Andrus Kerstenbeck ja Veljo Vingissar. Pärast aastast jõudehetke 1986. aastal otsustasid mehed ametivõimude kiuste muusikaga edasi tegeleda ning uue bändi teha.

Teiste seas liitus bändiga ka endise Päratrusti liige Jaak Arro. 1986. aasta nääripeol astuti Tartus lavale esimese kontsertiga. Arrol tekkis mõte teha video. Selle stsenaarium sai aga liiga karm ning mõned noored pillimehed lahkusid bändist. Kerstebeck leidis Eesti Filharmoonia palgal olnud Andres Aaki ja Jüri Roosa.
Järgnev aasta oli Vanemõde jaoks hiilgeaasta.

1987. aastal läks Gunnar Graps Venemaale turneele ja otsis endale selleks bändi. Vanemõde kaotas Aaki ja Roosa. Asemele tulid Margus Alviste ja Raul Ukareda. Ukareda käis sel ajal keskkoolis ja tihti pidi Kerstenbeck käima kooli direktori juures Ukaredat kontserdi jaoks vabaks küsimas.
1988. aastal tuli sõjaväest Hendrik Sal-Saller ja liitus bändiga.

Bändis on olnud 17 erinevat bassimängijat (teiste seas ka hiljem Ameerika Ühendriikidesse suundunud Raul Sepper). 1989. aasta välisreisi ajal jäid Ivar Liinev ja Alviste välismaale ja bänd lagunes. Kerstenbeck tegi stuudios lugusid, mida kunagi esitatud pole.





Dallas

Dallas meets Zahir (Ajakiri "Kuum" split kassett)

Dallas - Raj Kapoor  















Naistämber, popilik kahtemata, lubab uinuda või kogunisti unistama hakata, aga mitte midagi lääget - lihtsad mõtted, lihtsad unistused. Tavapärased isegi. Meenutab jubedasti Belle & Sebastiani, ent rahulikum ja üllatavam. Nii saab öelda Dallas meets Zahir kassetti kuulates, ja ega ma paljuga ei panegi puusse. Ja kui panengi, siis keda kotib?
Raj Kapoor on mõnevõrra suurema kiiksuga, või õigemini see kiiks, mis paneb mustmiljonist bändist erinema, on olemas, ning album kannab seda kontsentreerituna edasi. Nagu punuks kõrvadesse motifitseeritud seier kuskile sinnamaani, kus ammuilma on möödutud adjektiividest "kasin", "rahuldav", "hea", "mõnus", ja toppama jääda ei kavatsegi.

Borax

Borax - Aurora Borealis 

  









 Borax -  Ballistic EP  

 








 Borax - C




 Shoegaze guitar and grunge married by a Peter Hook bassline.

2011/09/14

Urmas Alender - "Hingelind"

Urmas Alender - "Hingelind"












A pool 

01. On kui kevad
02. Sa ütlesid: näkku ei lööda
03. Solaarne
04. Suvenukrus
05. Kohtumine
06. Mereigatsus

B pool 

01. Unenägu
02. Vihmane ja talvekauge
03. Külmas kivilinnas
04. Lummus
05. Lootuses
06. Elame veel

Alenderi "Hingelind" on leksikon kogu inimhinge natuurile, pakub vastuseid ja seletusi ning muusikalist naudingut.

2011/09/13

Tõnis Mägi & Muusik Seif - "Mäe kaks nõlva"

Tõnis Mägi & Muusik Seif - "Mäe kaks nõlva" (Väidetavasti eesti esimene hard rock album!)

 









1. Külg

1. Kuldaja rock´n´roll ( B. Seger - T. Mägi ) - 4:25
2. Olen valinud tee ( B. Seger - T. Mägi ) - 4:46
3. Öine lend ( R. Blackmore - T. Mägi ) - 4:52
4. Valeühendus (E. Värk - O. Arder ) - 4:39
5. Kuri paps (T. mägi - T. Mägi ) - 2:09

2. Külg

6. Pühendus (T. Mägi - T. Mägi ) - 2:59
7. Doktor, aita (T. Mägi - T. Mägi ) - 2:46
8. Blues üksinduses (T. Mägi - T. Mägi ) - 4:58
9. Lekkiv paat (E. Värk - T. Mägi ) - 3:37
10. Une muinasjutt (E. Värk - T. Mägi ) - 4:25 

Oli harilik kevadpäev. Veest läbiimbunud maa lirtsus iga sammu peale justkui vinguv hiirenatuke, keda vatsa  alt mudiks, ja siis pressid törts kõvemini, et vurrude tagant hiiliks märkamatult kuuldele kaebusepinin. Vähemasti nii kujutan vaimusilmas värki ette. Pole varem sooritanud piinamistehnikaid “pudulojuste” peal. Igatahes, oli mittemidagiütlev hommik, päike läbistas kõiki atmosfääri kihte ridarodupidi ning ei kavatsenudki ainuüksi stratosfääris pidama jääda. Milleks? Kas Muhammad Ali oleks ka pidanud oma vastastelt tiibu ära rebima enne letaalset lömastamist? Ei. See oleks väär. Ja me ei tegele vääraga. Igatahes, koerakoonlane palavikuliselt laamendas aknaruudu taga - see on see laamendamine, kui ta tahab, et peremees ei oleks nii laisk sitapea ja ajaks oma perse püsti diivanimugavuste lähedalt ning tiriks teda mööda nurme. Kas ma olin mõneks usuhulluks hakanud, mis on täesti võimalik, või koera larhv sundis mind üles kargama, ent ma võtsingi jalutusrihma. Kuid jalutusrihm polnud ainuke asi, mille ma kaasa haarasin. Pihku sattus ka Tõnis Mägi & M.-Seif “Mäe kaks nõlva”, mida tänasepäevani, oh seda üllatust küll, ei kahetse absoluutselt. Värk ei seisne ainuüksi selles, et Tõnis Mägi on parim asi, mis sai Eestiga juhtuda pärast Vabadussõda… noh, tegelt selles värk täpselt seisnebki! Aleviku perifreerias laveerides puutüvede vahel on päris kosmiline kogu lähedal olev miljöö – klappidest valguva helimere turjas ratsutamise momendil. Omamoodi pakkus nauditavat närvikõdi kogu salapärasus, mida võib üks metsatukk peita endas, kui lihtsalt vaatad tiba selgemini, või õigmini, otsid. Kuna parimad meened elus tulevad läbi otsimise. See on kindlaks tehtud aksioom, akadeemikud oleks kahtlemata päri minuga. Ja kui ei ole, hehhe, siis pole ka tegu akadeemikuga. Või mis? Mina oleks sina, kui kentsakas see ka poleks, aga, kui mina oleks sina, siis ma paneks sõbra vanemate lakapealt tuuri kassetipleieri ning otsiks kuskilt komisjonipoest seda kassetti. Ega ometi ei pea ma hakkama seletama, mille pärast peaks üks vaevatud inimhing seda tegema? Väga hea!

2011/08/14

JIM ARROW & THE ANACHRONES

Jim Arrow & The Anachrones

SIDE 1

1. STEELTOWN PUPPET
2. STRANGEMAN
3. GREEN GRASS
4. DANCING
5. SAD DISCO
6. HARLEM
7. CITY











SIDE 2

1. RAVENS
2. COWBOY SONG
3. GARBAGE BAG
4. STRANGEMAN MIX
5. SUNDAY PAPERS
6. ANGELS
7. LINN

Koeraga nühkides tuttavat marsruuti avastan ennast ikka ja jälle kuulamas seda kassetti. Suurem osa lugusid on enam-vähem ühetoonilised ning lüürika ja refrään on kiiresti pähe kargav-kinnistuv. Iga looga tahaksid pigem rattaga mõnest nõlvast alla vuristada, kusagil teadmine, et kui nüüd kukud ette kalkuleerimata värahtuse tõttu, siis ära kindlasti tunne kaasa tulevasele räsitud füüsisele vaid et kassett pleieris terveks jääks. Ja kui jääbki, siis saad oma tempu korrata senimaani kuni lõpetad intensiivraviosakonnas, mingisuguses dispanseris hullujakis või katkise aparatuuriga jalamil. 
Myspaceis saab kuulata üht koma teist, mina alustaks Steeltown Puppetist. Täitsa vahva kidrapop - 5/4 ja pool.

DATA - KÕIK LÄHEB MÖÖDA

DATA - Kõik läheb mööda

1. pool

1. Kui kaua
2. Taevased ratsamehed
3. Hoia mind nii
4. Viimane sõdur
5. Kõik läheb mööda












2. pool

6. Väljaulatuv nael
7. Koerakoonlased
8. Sume suveaeg
9. Salajane tee
10. Ohe öös
11. Tuumavaba Eesti

Eesti progearhiivist väike lõik:
Though Data recorded many pieces during 1988-1992, very little of it saw public release. The only release was a cassette, Kõik läheb mööda, which is one of the most sought-after items in Estonian prog for its rarity. The cassette featured some of the band's best, including the title track featuring Urmas Alender at his best. It also features the aforementioned Hillar Norralt being at his "Jon Anderson" best.
 Suursugune kraam. "Tuumavaba Eesti" on kaunis võimas oopus, mille kuulamine ärgitab võdisema ka kõige apaatsema  mehehakatise. Samuti triumfeeris laul Rahvarinde korraldatud lauluvõistlusel omal ajal, ja üksnes naela pähe kukkunud patsaan kukub pärima, et oi-oi-oi, miks küll nii. 
Nii mõnigi helimeistriteos on komponeeritud üksnes raali ja muusikariistadega, vokaal puudub, andes asu müstilist natuuri omavale progerokile, mis on absoluutselt oivaline. Ent nii mõnigi laulu puhul on keskmeks teemaks lüürika ümber käiv kamalajuss, mida saab Alendri puhul reservatsioonideta pidada melodeklamatsiooniks, mingis mõttes. Võtame näiteks "Koerakoonlane", seesugust muusikapõrgut on kirjeldatud sellisel viisil:
Muusika: Igor Garšnek Sõnad: Ivan Makarov Eesti tüüris vabaduse poole ja meile taheti saata kaela kurikuulsad mustad baretid ehk eriüksuslased Venemaalt. Kirjutasin selleteemalise luuletuse "Koerakoonlased" (pealkirja mõtles töö käigus välja Urmas) ja andsin need sõnad Igor Garšnekile. Minu teada kirjutas ta muusika valmis samal ööl ja paari päeva pärast oligi Eesti Raadios ansambli Data stuudiovõte. Koos Urmasega laulis ka Tiit Aunaste, mina laulsin koos teistega back'i "go home, go home!". See oli päris võimas etteaste ja äkki ma nägin, kuidas stuudiosse sigines üks üllatusrõõmust särava näoga naistoimetaja, kellele meie helitöö muljet avaldas. Kui lugu oli valmis, konfiskeeriti originaallint lausa stuudioukse peal. Toimetaja vastas protestidele nii: "Ei tule siia mitte mingeid musti barette". "Aga kui nad ikkagi tulevad?", - küsisid muusikud. "Siis tervitame me neid selle lauluga", - vastas kõigevägevaim toimetaja. Lugu ilmus alles Data esikalbumil (kassetil), mustad baretid koos tankidega olid tolleks ajaks meil juba ära käinud. "Koerakoonlased" ja Urmase kirjutatud "Tuumavaba Eesti" on need kaks ainsat "Data" lugu, mis omasid rahva jaoks äreval ajal tähtsust, panid vere keema ja ajasid inimeste päid püsti.
 Ähmased mälestused varjavad albumi kokku käkerdamisel kasutatud innovatiivse stuudiosisustuse toodangut, aga sellegipoolest esimesel kuulamisel tekkinud järjekordne what the fuck efekt, nagu neid pahatihti ette tuleb uue lindinässi saamisega, on endiselt terendamas kolba tagaotsas. 5/5

2011/08/07

Toe Tag - The Real Kuhnja Homophobes

 Toe Tag  - The Real Kuhnja Homophobes ("101 Eesti popmuusika albumit" lugedes võtab Mart Juur korduvalt sõna, nagu ka Onu Bella "Ma võtsin viina" albumi puhul, et tegu on raskestileitava kogumikhelilindiga)

 
 
 



















A


Next drive by
Kuhnja vol 1
Kalamazoo
OD of sobriety
Livin' is a suicide (DJ Critical mix)


B


What's da point
Kuhnja vol 2
Depend upon
Cash is the god (I don't believe in God)


Mühisedes, justkui vinüülikahin tärkamas laisalt kõlarites, okupeerib vanakooli räpirütm kogu toa, hiilides aeglaselt, kuid järjepidavusega, ligi nii televiisorile, ukse lävepakule kui ka diivanile, millel mina molutan. Kohati on kuulda, kuidas saatan vinnab end tugitoolijalga pidi üles, anastab viimsegi puutumata suveräänse välja toas. Mina töllerdan vanaviisi diivanil, kohutav peavalu rahmeldab ja taob armutult peakolu seestpoolt mõlki, nagu mind oleks kätte saanud vene vandaalid, kes pärast üht head sähmakat kummiliimidoosi üritavad elu millegi mõttekaga sisutada. Ja sealt ta tuli, algul saatanaks pidanud surmatooja maskeerub, ebamaine metamorfoos leiab aset poolvidukil silme all, ainult selline, mida leidub siin ruumis ja nende objektide ja kõlade vahel ja üksnes praeguses ajas. Järgnevalt hakkab G-Enka lalisema ingliskeelseid sõnu, mida ta teeb hästi, kuna toob leevendust pohmellirohkele peavalule. Hingan sügavalt sisse ja saan aru, milline kullapott leidis tee minu postkasti.
  Sellisena ma mäletan seda korda, kui libistasin kasseti pärast pummelungi makki. 5/5

METRO LUMINAL

Metro Luminal - Coca Cola (ilmus esialgu üksnes kassetina (1995, haruldane), hiljem on kordusväljalasked CD ja kasseti näol)

A - side

1.  Ta õrnas käes
2.  Ja päike tõuseb
3.  Sulle
4.  Valge kardina valgus
5.  Ohmoonid
6.  Laupäeva öö
7.  Hingel hakkab hea
8.  Heida õnnelikult magama













B - side

1.  Kastani allee
2.  Topis
3.  Päev päevalt
4.  Lõppesid joogid
5.  Ta pilgus
6.  Öised sõnad
7.  Idiootide trampliin












Metro Luminal - "Ainult rottidele"

Side A

1 Hukkusid Autoõnnetusel
2 Isa Tuli Koju
3 Armasta Väikseid Loomi Köögis
4 Igatsus Tume
5 Ainult Rottidele
6 Linnud











Side B

1 Siis Kui Keegi...
2 Ema On Haige
3 Palveta Surnud Sõprade Eest
4 Untitled
5 Nimetus Linnas
6 Dister

Mõlemad albumid minu silmis on fantastilised, kuigi hindaks "Coca Cola" törts etemaks. Ja karju-mingi-elajas-appi kui lahe  "Coca cola" aerosoolvärviga pulvariseeritud kassetiümbris paistab. Kas siis kompenseeriti vahelehe puudumist, mida juurde ei asetatud, või mõnesugune muu tegur mängis rolli, aga handmade art on piiritult mõnus! Kahtlemata üks pilkupüüdvamaid kassette kogus.
Teine, "Ainult rottidele", pretendeerib üsna rohkete masside hulgas Eesti parimaks alternatiiv-roki albumiks. Kuna kes ei oleks jõnglasena kaasa jörisenud raadioga ühes taktis "Isa tuleb koju, isa käed on külmad..." ning ühmanud kipras kulmujoonega lähikondlast manitsemise tõttu, mis arvatavasti nägi välja nõnda: "Jää vait, raisk, ma tahan muusikat kuulata." Kõik pahameele omaks saanud inimesed on head inimesed.
5/5 - neljas post, millele üks ja sama hinne. Kriitiline olen, jah, tean.
 

SUE DARLING "A compilation of estonian underground"

 SUE DARLING - A compilation of estonian underground (1993) (agoonias piinlev loodusressurss)
 
Side 1 
  1. 1983 - Owl.
  2. Röövel ööbik - Mash Mellow Massacre (edit)
  3. SUCK & BLOW - The secret diary of a teenage get together
  4. ÖÄK - Obsession
  5. MORNING RISE - Day comes too fast
  6. WEISSERNEGGER - Regenbogen











Side 2
  1. AFTERNOONING PLAGUE FAMILY - Ferdia
  2. F. M. VIOLET - Nothing's more simple
  3. ST. ANTONYS TRUCKING CO. - Walking on the water
  4. DALLAS - Red sun, blue moon
  5. CLAYMAKERS - Hey, hey
  6. ALBERTS - Absint
  7. NORMAALNE SELTSKOND - Kuninga laul
Pole suurt aimu, milliseks peaks proloogi venitama ega kust otsast järamist alustada. Kas säält poolt, kust vahib Eesti bändide nimevormijate tippvorm pikki larhvi, mis tekitab põletavat kiusatust ühe noppida endale ja panna esimesele koerakoonlasele või võsukesele või nuumvasikale. Või koguni säält, kust kõlab avangardistlik helimeri peale valgumas, mille tulemusel võtavad üksikud sõnad hämmingu kokku: "fakk, kas sellist mussi tehti Eestis?" Jah, kassett sisaldab igasuguseid hääli: kuidas Brontosaurus perekonnalisandust maamunale kakerdama toob, kuidas kõlab 20-tonni prügijäätmete kokku põrkamine Sputnik-1'ga avakosmoses (poleks sääl vaakum), kuidas sünt flirdib elektrikidraga kõige ropumal viisil. Ja neid võibki loendama jääda. 
Epiloog haarab edvistuse pihku ja pigistab sellest kõik välja - sain kassetti täiesti uhiuuena, ühel melomaanil passis ta riiuli, sahtli või kapi sügavuses, ausalt öeldes pole aimugi, kus täpselt. 
Noh, kolm on mingisuguse kahtlase korrumpeerunud kohtu seadus five out of five.

SIIT saab katkuda kogumiku peaaegu täiel mahul enda pardakompuutrisse.

2011/08/03

HUMUS

Humus on psühhedeelne kollektiiv Mehhikost. Humuse loojaks on Jorge Beltran, kes algul mängis absoluutselt kõik instrumendid ise sisse ning üllitas nõndaviisi 5 kassetti undergroundis, mis tekitas elevust ja furoori muusikaringkondades. Kaua ei möödunudki sünnist (1987), kui nägi eredat ilmavalgust esimene LP nimega Tus Oidos mienten (juuni 1992), mille ma suutsin mingisuguse juhuse tahtel omastada osta.ee portaalist ja mille kuulamine tekitab ikka ja jälle üle turja sibavaid külmavärinaid!










youtubes on humustv channel, kus saab kuulata erinevate albumite helikunsti.

NECRONOMICON

NECRONOMICON - THE BEST WEIRD TALES OF H. P. LOVECRAFT
 










Ükspäev nägin Rahva Raamatus uute raamatute laua pääl seda müügil ning pikemalt soetamise üle ei hakanud vaagima. Vägev asi! Üle 800-lehe Lovecrafti ja tema elulugu ning kirjanduslikku -teed. Lisaks on vidin illustreeritud kaunis vingesti.
 









2011/07/15

Singer Vinger

Singer Vinger - Singer Vinger 1988 (üksnes kassetil üllitati esikalbum!)

I pool
  1. "Igaühes midagi on"
  2. "Läbi elu"
  3. "Kõik mööda"
  4. "Mida ma näen"
  5. "Raha"



II pool
  1. "Teadagi"
  2. "Sängselg silm"
  3. "Ei midagi erilist"
  4. "Mina pean sambat tantsida saama"
Singer Vinger - Jää jumalaga puberteet

1. pool

  1. "Kasevete aeg"
  2. "Raha hääl"
  3. "Sängselg silm"
  4. "Mina pean sambat tantsida saama"
  5. "Läbi elu"


2. pool
  1. "Igaühes midagi on"
  2. "Gaasid"
  3. "Vastandite ühtsus ja võitlus"
  4. "Uni"
  5. "Kõik mööda"
  6. "Raha"


Ajal, mil USAs küsiti who the fuck is Mick Jagger?, siis Liivimaa põhjanukil pärisid sellid omavahel what the fuck is Singer Vinger? järjekordset nende poolset hitti tänavasillutisel ümisedes. Minagi ei suutnud vististi terve nädal heisata kassetti pleieri-, ranitsa- kui ka makisisemusest, kuigi jumala eest ma üritasin!
Mihkel Raud on loonud oma teosega "Musta pori näkku" ning niisamuti müüginumbritega kultusbändi aura kogu Singer Vingeri ümber. Esimese albumi pilti vahtides võtab pahatihti lollakas muie näol võimu, kohe kuidagi ei suuda seda vennikest Kojamehe haciendas meerikka munniga töllerdamas näha, sama ajal apla naisterahva huuled löömas fallosele elu sisse - üks seikadest näiteks. Samamoodi on Hardi Volmer kehvapoolse mälupoisiga kõigile teada laulja, kes alati tirib endaga lavale kaasa laulusõnad. Või on teadlikult valitud poos? Polegi oluline.
"Jää jumalaga puberteet" kaanefoto on legendaarne igas mõttes. Toonane muusikaeliit mahutatud ühele fotole koos Johnny Rotteni ja tema kidramängijaga. Ekspressis on ka seletust antud, kes on kes, ja millega tegeleb keegi praegu (praegu tähendab 2008).
Raske on lükata midagi muud peale 5/5.